Není houba jako houba, Lidová strava na Valašsku

27.09.2017 20:18

Ve čtvrtek 21. 9. 2017 se naši žáci zúčastnili dvou výstav s lektorskými programy ve vsetínském zámku.
V prvním programu “Není houba jako houba“  se seznámili s vlastnostmi  a významem hub, jejich sběrem a poznáváním. Bylo vidět, že venkovské děti znají houby daleko lépe než ty městské a také bylo zvláštní, že interaktivní povídání o houbách je zaujalo více než samotná výstava živých hub.
V druhém programu  „Lidová strava na Valašsku“ se mohli přesvědčit  o tom, že příprava surovin a pokrmů byla práce fyzicky i časově velice náročná. Na vlastní kůži si mohli vyzkoušet mletí  na ručním mlýnci na obilí, dozvěděli se, že hlavní surovinou k přípravě pokrmů byly v minulosti obiloviny, jejichž rozpoznání si mohli ověřit v interaktivním koutku. Překvapením pro ně bylo, že chléb byl dříve vzácným pokrmem a jako pochoutka se musel před dětmi schovávat,  nebo že frgály se pekly jen k těm největším svátkům. Také si zkusili podojit krávu, jejíž mléko bylo hlavní složkou výživy našich předků.

Foto zde

Zpět