Vánoce na dědině

13.12.2017 16:25

V pátek 8. 12. jsme se zúčastnili výukového programu „Vánoce na dědině“, který se konal
ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Společně jsme putovali po jednotlivých chaloupkách, v jejichž útulných vyhřátých jizbách pro nás měli hospodáři a hospodyňky připraveny ukázky starých vánočních zvyků i štědrovečerního stolování. Kouzelná atmosféra nás přenesla do dob našich babiček a prababiček a my jsme tak mohli na chvíli uniknout dnešnímu předvánočnímu shonu.

Nejdříve jsme navštívili Fojtství z Lidečka, kde nám ženy ukazovaly předení vlny na kolovratech. Při odchodu nás bíle oděná Lucie oprášila peříčkem, abychom zůstali v příštím roce zdraví. V další chaloupce nás vítala vůně perníčků, které hospodyňky umí tak krásně nazdobit, jinde měly zase napečeny mrváně a vánočky s anýzem. V chalupě z Velkých Karlovic jsme si společně vyvěštili budoucnost litím olova a pouštěním ořechových skořápek. Po cestě do kovárny jsme potkali i čerty s Mikulášem, který rozdával hodným dětem sušené křížaly. Jinde nám upekli vánoční oplatek a seznámili nás s výrobou svíček. Děti si také vyzkoušely vyučování ve staré škole, jejíž pan učitel neomylně rozpoznal největší zlobivce a ty také potrestal podle starých vyzkoušených metod. Na závěr nás čekalo příjemné posezení v chalupě z Miloňova, kde nás pohostili čajem z devatera bylin a chutným perníkem.    
 

Foto zde

Zpět